Mașini de spălat cu uscător: ce model 2 în 1 merită în 2026

O mașină de spălat cu uscător rezolvă o problemă de spațiu, nu una de performanță. Dacă ai loc pentru un singur aparat, 2 în 1 înseamnă rufe uscate fără să le muți dintr-o mașină în alta. Dacă ai loc pentru două, un uscător separat usucă mai mult dintr-o dată și cu mai puțin curent. Tot topul de mai jos pornește de la această diferență.
Cele șase modele acoperă trei segmente (buget, mediu și premium), iar pentru fiecare ți-am scris capacitatea reală de uscare, consumul declarat, adâncimea și compromisul principal. Dacă încă nu știi ce tip de mașină îți trebuie, începe cu ghidul general despre mașinile de spălat rufe, iar apoi revino aici pentru combine.
Alegerile noastre rapide

Samsung WD90DG5G34BELE
9 kg la spălare, 5 kg la uscare și doar 48 cm adâncime, cu Wi-Fi și motor inverter. Cel mai echilibrat 2 în 1 pentru un apartament.

LG WT1210WWF WashTower
Pompă de căldură și 10 kg la uscare, dar în două unități suprapuse, înalte de 1,65 m. Singura din top cu consum mic la uscare, din segmentul premium.

Beko B5DFT510442M
10 kg la spălare și 6 kg la uscare, cu aplicație HomeWhiz. Păreri împărțite la fiabilitate, deci merită doar cu garanția înregistrată.

Candy BWR 485SBL6-S
8 kg la spălare și 5 kg la uscare, cu Wi-Fi și motor inverter, la cel mai mic preț din top. Clasa E la spălare cu uscare.

Heinner HWDM-H10614A
10 kg la spălare și 6 kg la uscare, motor inverter, în segmentul de buget. Adâncime de 61 cm și program Eco de peste 10 ore.

Haier HWD80-B14959S8U1S
8 kg la spălare, 5 kg la uscare, motor Direct Motion și cel mai mic consum la uscare dintre combinele cu condensare din top.
Cum sunt alese cele șase mașini
Primul filtru a fost tipul aparatului: mașini cu uscare integrată în același tambur, plus o singură excepție declarată, turnul LG, în care spălarea și uscarea stau în două unități separate, dar vândute împreună. Al doilea filtru a fost capacitatea de uscare de cel puțin 5 kg, pentru că sub această valoare combina nu mai ajunge nici pentru o încărcare normală de haine de zi cu zi.
Apoi contează cifrele de pe eticheta energetică: consumul la spălare simplă, consumul la ciclul complet de spălare și uscare, zgomotul la stoarcere și adâncimea. Am urmărit și ce raportează cumpărătorii după câteva luni de folosire, mai ales la uscare, unde apar cele mai multe plângeri.
Cele mai bune mașini de spălat cu uscător în 2026
Toate modelele de mai jos, cu excepția turnului LG, usucă prin condensare, fără pompă de căldură: aerul cald trece prin rufe, apoi se răcește, iar apa condensată ajunge la scurgere. De aceea consumul la ciclul complet e de câteva ori mai mare decât la spălarea simplă, iar clasa energetică la spălare cu uscare e D sau E, nu A. Clasamentul ține cont de acest compromis, nu doar de capacitate.
Cea mai bună mașină de spălat cu uscător per total: Samsung WD90DG5G34BELE

SPECIFICAȚII CHEIE
- Capacitate: 9 kg spălare, 5 kg uscare
- Turații: 1400 rpm
- Adâncime: 48 cm
- Motor: Digital Inverter
- Funcții: AI Ecobubble, Hygiene Steam, Super Speed 39
- Conectivitate: Wi-Fi, aplicația SmartThings
✓ PRO
- •Încape într-o nișă de 50 cm, lucru rar la mașinile cu uscător
- •Spălare eficientă energetic: 44 kWh la 100 de cicluri
- •Aplicație cu pornire de la distanță și notificări
✗ CONTRA
- •Uscarea de 5 kg e puțin peste jumătate din capacitatea de spălare
- •Ciclul complet de spălare și uscare durează aproape nouă ore
Unde să cumperi
Samsung câștigă pentru că reușește două lucruri pe care combinele le fac rar împreună: capacitate generoasă la spălare și adâncime mică. Cu 48 cm, intră în nișele în care o mașină standard de 9 kg nu are ce căuta, iar cele 9 kg la spălare sunt la fel de multe ca la un model obișnuit pentru familie. Dacă nișa ta e și mai îngustă, vezi topul mașinilor de spălat slim: combinele nu intră în el, dar adâncimile sunt mai mici.
Consumul la spălare simplă e de 44 kWh la 100 de cicluri, iar la spălare cu uscare ajunge la 326 kWh la 100 de cicluri, adică 3,26 kWh pe ciclu. Producătorul dă pentru ciclul complet circa 8 ore și 40 de minute, iar apa consumată urcă de la 50 la 80 de litri pe ciclu. Stoarcerea e în clasa B, la 72 dB.
Compromisul e cel al întregii categorii: 5 kg la uscare înseamnă că o încărcare plină de spălare se împarte în două. Dacă speli cu 9 kg, scoți aproape jumătate din rufe înainte de uscare. Samsung e potrivit pentru una până la trei persoane care usucă ocazional; pentru uscat des, găsești mai jos o variantă cu pompă de căldură.
Cea mai bună pentru uscat des, cu pompă de căldură: LG WT1210WWF WashTower

SPECIFICAȚII CHEIE
- Capacitate: 12 kg spălare, 10 kg uscare
- Turații: 1400 rpm
- Uscare: pompă de căldură DUAL Inverter
- Dimensiuni: 60 x 165,5 x 66 cm
- Funcții: TurboWash 360, abur, aplicația ThinQ
- Clase energetice: A la spălare, C la uscare
✓ PRO
- •Uscare cu pompă de căldură: circa 1,13 kWh pe ciclu, față de circa 3 kWh la combinele cu condensare
- •10 kg la uscare, aproape cât la spălare, deci nu mai împarți încărcarea
- •Spălarea și uscarea merg în același timp, fiecare în unitatea ei
✗ CONTRA
- •Are 1,65 m înălțime și cântărește 128 kg: cere o nișă dedicată și drum liber la livrare
- •Cel mai scump model din top, în segmentul premium
Unde să cumperi
LG WashTower nu e o mașină de spălat cu uscător în sensul obișnuit. Sunt două aparate construite într-un singur corp: jos mașina de spălat, sus uscătorul cu pompă de căldură, cu panoul de comandă la mijloc. Magazinele o trec la „mașini cu uscător”, iar pentru cine caută un 2 în 1 ca să economisească spațiu contează că ocupă pe jos doar 60 x 66 cm.
Avantajul real e uscarea. Consumul ponderat al uscătorului e de 113 kWh la 100 de cicluri, adică mai puțin de jumătate din cât consumă la ciclul complet combinele cu condensare din top, iar capacitatea de 10 kg face ca o încărcare de la mașina de spălat să încapă dintr-o dată în uscător. Un ciclu de uscare la sarcină plină durează însă aproape cinci ore, ceea ce e normal la pompele de căldură, care usucă blând.
Minusurile sunt fizice și financiare. Turnul are 1,65 m înălțime și 128 kg, deci verifici ușile, scările și liftul înainte de comandă. Prețul îl pune în segmentul premium. Merită dacă usuci săptămânal sau mai des și ai loc pe înălțime; dacă usuci rar, diferența se recuperează greu din curent.
Cea mai bună cu capacitate mare, segment mediu: Beko B5DFT510442M

SPECIFICAȚII CHEIE
- Capacitate: 10 kg spălare, 6 kg uscare
- Turații: 1400 rpm
- Motor: ProSmart Inverter
- Funcții: abur SteamCure, UltraFast, AddXtra
- Conectivitate: aplicația HomeWhiz
- Zgomot la stoarcere: 76 dB
✓ PRO
- •10 kg la spălare, cea mai mare capacitate de spălare din segmentul mediu al topului
- •6 kg la uscare, cu un kilogram mai mult decât la modelele de 5 kg
- •Aplicație cu programe și pornire de la distanță
✗ CONTRA
- •Cel mai zgomotos din top la stoarcere, cu 76 dB
- •Păreri împărțite: o parte importantă dintre cumpărători se plâng de scurgeri și de uscare care nu pornește
Unde să cumperi
Beko B5DFT510442M e combina pe care o alegi pentru capacitate: 10 kg la spălare înseamnă că nu faci rufe de două ori pe săptămână, iar cele 6 kg de uscare acoperă o încărcare medie de haine de zi cu zi. Consumul la spălare simplă e mic, de 47 kWh la 100 de cicluri, iar HomeWhiz îți permite să alegi programul din telefon.
Cifrele de la uscare sunt cele obișnuite pentru condensare: circa 306 kWh la 100 de cicluri de spălare cu uscare, adică 3,06 kWh pe ciclu. La două uscări pe săptămână ajungi la aproape 320 kWh pe an, consum care se adaugă la cel de la spălare. De aceea modelul merită mai ales dacă folosești uscarea ocazional.
Locul 3 se datorează fiabilității. O parte importantă dintre cumpărători sunt nemulțumiți, cu plângeri despre scurgeri, defecțiuni repetate și uscare care nu pornește la unii utilizatori. Beko oferă garanție extinsă prin înregistrare, iar pagina despre mașinile de spălat Beko explică termenii: înregistrează produsul imediat după livrare, ca să ai garanția completă dacă apare vreo problemă.
Cea mai ieftină mașină de spălat cu uscător: Candy BWR 485SBL6-S

SPECIFICAȚII CHEIE
- Capacitate: 8 kg spălare, 5 kg uscare
- Turații: 1400 rpm
- Adâncime: circa 52-53 cm
- Motor: Inverter, cu ProActive Wash
- Conectivitate: Wi-Fi și Bluetooth, aplicația hOn
- Zgomot la stoarcere: 72 dB
✓ PRO
- •Cel mai mic preț din top, cu motor inverter și Wi-Fi
- •Cel mai mic consum la spălare simplă: 42 kWh la 100 de cicluri
- •72 dB la stoarcere, printre cele mai silențioase din top
✗ CONTRA
- •Clasa E la spălare cu uscare, cu circa 288 kWh la 100 de cicluri
- •Adâncimea de 52-53 cm diferă între surse, deci se măsoară nișa cu atenție
Unde să cumperi
Candy BWR 485SBL6-S e varianta pentru buget strâns, dar fără să renunți la motor inverter sau la aplicație. Spălarea consumă 42 kWh la 100 de cicluri, iar ciclul complet de spălare cu uscare consumă circa 288 kWh la 100 de cicluri. Zgomotul la stoarcere e de 72 dB, mai puțin decât la Beko.
Deși unele magazine o numesc „slim”, cifrele arată altceva: adâncimea declarată e de 52-53 cm la majoritatea fișelor, dar o sursă dă 46 cm. Diferența vine de la modul de măsurare, așa că nișa se planifică după valoarea mai mare, plus 5 cm pentru furtunuri. Pentru comparație, Samsung de pe locul 1 are 48 cm.
Compromisul e uscarea de 5 kg la o mașină de 8 kg și clasa energetică E la ciclul complet. Cine vrea uscare frecventă ar trebui să se uite la LG; cine usucă din când în când găsește la Candy cel mai bun raport între cost la achiziție și dotări. Pe pagina despre mașinile Candy găsești și seriile mai mari, ca Rapido, unde cumpărătorii se plâng mai des de uscare.
Cea mai bună cu capacitate mare, la buget: Heinner HWDM-H10614A

SPECIFICAȚII CHEIE
- Capacitate: 10 kg spălare, 6 kg uscare
- Turații: 1400 rpm
- Dimensiuni: 84,5 x 59,5 x 61 cm
- Motor: Inverter
- Funcții: program rapid de 15 minute, adăugare haine, blocare copii
- Zgomot la stoarcere: 72 dB
✓ PRO
- •10 kg la spălare și 6 kg la uscare la un preț de buget
- •72 dB la stoarcere, mai puțin decât la Beko
- •Program rapid de 15 minute și funcție de adăugare a hainelor
✗ CONTRA
- •Fără aplicație sau Wi-Fi
- •Consum de circa 308 kWh la 100 de cicluri de spălare cu uscare
Unde să cumperi
Heinner HWDM-H10614A este alegerea pentru cine vrea 10 kg la spălare fără să intre în segmentul premium. Are motor inverter, 72 dB la stoarcere, un program rapid de 15 minute și adăugare de haine după pornire, iar la spălare simplă consumă 51 kWh la 100 de cicluri. Ciclul complet de spălare cu uscare consumă circa 308 kWh la 100 de cicluri, la nivelul celorlalte combine cu condensare.
Există și un detaliu de care ar trebui să știi dinainte: programul Eco durează peste 10 ore, deci îl lași să meargă peste noapte și nu îl poți folosi când vrei rufe curate repede. Pentru nevoi urgente ai programele rapide, dar cu încărcare mică. Dacă vrei să vezi cum se comportă mărcile locale la spălare simplă, pagina despre mașinile Heinner explică seria cu inverter și garanția.
Adâncimea de 61 cm e cel mai mare minus față de Samsung sau Haier. Nu intră în nișe de baie înguste, dar pentru o bucătărie sau o debara cu loc de 65 cm e o variantă solidă. Nu are Wi-Fi, deci nu o pornești din telefon.
Cea mai economă cu condensare: Haier HWD80-B14959S8U1S

SPECIFICAȚII CHEIE
- Capacitate: 8 kg spălare, 5 kg uscare
- Turații: 1400 rpm
- Adâncime: circa 53-55 cm
- Motor: Direct Motion
- Funcții: iRefresh, ABT, Pillow Drum, Dual Spray
- Zgomot la stoarcere: 72 dB
✓ PRO
- •Motor Direct Motion, fără curea
- •Cel mai mic consum la ciclul complet din top, la 266 kWh la 100 de cicluri
- •Wi-Fi și funcția iRefresh pentru haine aerisite fără detergent
✗ CONTRA
- •Costă mai mult decât modelele Candy de aceeași capacitate
- •Plângeri la varianta albă a seriei: uscător oprit după câteva luni și aplicație care nu se conectează
Unde să cumperi
Haier HWD80-B14959S8U1S e combina cu cel mai bun consum la uscare dintre cele cu condensare: circa 2,66 kWh pe ciclu, adică 266 kWh la 100 de cicluri, față de 3,26 kWh la Samsung. Spălarea simplă consumă 47 kWh la 100 de cicluri, cu 72 dB la stoarcere, iar aplicația permite pornirea de la distanță.
Cifrele diferă între surse: manualul dă o adâncime de 53 cm, un comparator de prețuri 55 cm, iar un magazin menționează 46 cm. Măsoară nișa după cifra mai mare. Nu e o combină slim în sensul real, deci pentru nișe înguste rămâi la Samsung. În ghidul Haier găsești seriile I-Pro și restul gamei, cu aceeași aplicație.
Pe partea de fiabilitate, cumpărătorii apreciază în general seria, dar cele mai dure plângeri, la varianta albă, vizează uscătorul, care s-a oprit după câteva luni, și aplicația, care nu se conectează la unii utilizatori. Cumperi pentru consumul mic și motorul direct, dar înregistrezi garanția și verifici uscarea din prima lună.
Tabel comparativ: cele șase combine față în față
Segmentele sunt orientative și se schimbă în campanii; prețul actual îl vezi la magazin.
| Model | Segment | Spălare / uscare | Adâncime | Consum la spălare cu uscare, la 100 de cicluri | Zgomot la stoarcere |
|---|---|---|---|---|---|
| Samsung WD90DG5G34BELE | Mediu-premium | 9 / 5 kg | 48 cm | 326 kWh | 72 dB |
| LG WT1210WWF | Premium | 12 / 10 kg | 66 cm (turn de 165 cm) | circa 162 kWh (spălare 49 + uscare 113) | 72 dB |
| Beko B5DFT510442M | Mediu | 10 / 6 kg | circa 60 cm | 306 kWh | 76 dB |
| Candy BWR 485SBL6-S | Buget | 8 / 5 kg | circa 52-53 cm | 288 kWh | 72 dB |
| Heinner HWDM-H10614A | Buget | 10 / 6 kg | 61 cm | 308 kWh | 72 dB |
| Haier HWD80-B14959S8U1S | Mediu | 8 / 5 kg | circa 53-55 cm | 266 kWh | 72 dB |
Diferența principală se vede la coloana de consum: LG, singurul cu pompă de căldură, consumă aproape jumătate din cât consumă combinele cu condensare. Între acestea, Haier e cel mai economic, iar Samsung cel mai mare consumator, fiind în schimb singurul care intră într-o nișă de 50 cm. La LG, spălarea și uscarea sunt unități separate, deci cifra din tabel e suma celor două valori declarate.
Costul de folosire arată cât te costă un ciclu complet de spălare cu uscare, la 1,30 lei/kWh, plus costul pe un an la două cicluri pe săptămână (104 cicluri):
| Model | Cost pe ciclu complet | Cost pe an, 104 cicluri |
|---|---|---|
| LG WT1210WWF | circa 2,1 lei | circa 219 lei |
| Haier HWD80-B14959S8U1S | circa 3,5 lei | circa 360 lei |
| Candy BWR 485SBL6-S | circa 3,7 lei | circa 389 lei |
| Beko B5DFT510442M | circa 4,0 lei | circa 414 lei |
| Heinner HWDM-H10614A | circa 4,0 lei | circa 416 lei |
| Samsung WD90DG5G34BELE | circa 4,2 lei | circa 441 lei |
Cifrele sunt calculate din consumul declarat, la încărcarea maximă de uscare, deci sunt orientative: o încărcare mai mică consumă mai puțin, dar nu proporțional. Diferența dintre LG și restul e de circa 140-220 de lei pe an, la uscare de două ori pe săptămână, deci pentru cine usucă mai rar nu justifică prețul mai mare al turnului.
Cum funcționează uscarea într-o mașină 2 în 1
Majoritatea combinelor usucă prin condensare. Aerul cald trece prin rufe și ia umezeala, apoi se răcește, iar apa rezultată merge la scurgere sau într-un rezervor. Ghidul Bosch pentru uscătoare notează că varianta cu condensare usucă mai repede decât cea cu pompă de căldură, dar consumă mult mai mult curent. Pompa de căldură recirculă aerul într-un circuit închis și îl reîncălzește, deci consumă mult mai puțin, dar usucă mai lent.
Capacitatea e a doua regulă. Testele CHOICE spun că la o combină poți usca, de regulă, doar jumătate din cât speli: dacă speli 10 kg, usuci 5-6 kg, iar restul îl scoți și îl usuci în a doua tranșă. Același test arată că, la o combină cu condensare, uscarea consumă de până la zece ori mai multă energie decât spălarea în apă rece, iar ciclurile nu se pot suprapune: nu poți porni a doua spălare până nu se termină uscarea primei.
CHOICE mai spune că aceste aparate se potrivesc pentru locuințe mici, pentru una sau două persoane și pentru folosirea ocazională, ca rezervă pentru zilele ploioase, iar pentru uscare regulată recomandă modelele cu pompă de căldură. Concluzia se potrivește cu topul de mai sus: combinele cu condensare sunt soluția de spațiu, nu soluția de eficiență.
Cum alegi o mașină de spălat cu uscător
După ce ai ales tipul, restul deciziei se rezumă la cinci verificări simple, pe care le faci pe fișa tehnică și pe eticheta energetică.
Capacitatea de uscare, nu doar cea de spălare
Eticheta energetică dă două capacități, una pentru spălare și una pentru uscare. Uită-te la a doua: pentru una-două persoane ajung 5 kg, pentru trei-patru persoane iei 6-7 kg, iar peste această cifră un uscător separat devine mai practic. Dacă încarci tamburul la maximum la uscare, rufele ies mai rar uscate uniform.
Clasa energetică la spălare cu uscare
De la eticheta UE din 2021, combinele au două clase: una pentru spălare (aici toate cele cinci cu condensare au A) și una pentru spălare cu uscare (D sau E la cele cu condensare din top). Compară-le între ele după consumul în kWh, nu doar după literă.
Durata unui ciclu
Un ciclu complet durează între 8 și peste 10 ore la programele Eco. Programele rapide scurtează timpul, dar cu încărcare mică. Dacă ai nevoie de haine uscate în aceeași zi, folosește un program de uscare cronometrat, după ce ai scos o parte din rufe.
Adâncimea și nișa
Combinele sunt de regulă mai adânci decât mașinile simple, de la 48 la 61 cm în acest top. Măsoară nișa cu tot cu furtunuri, adaugă circa 5 cm și ține cont că magazinele dau adâncimi diferite pentru același model, ca la Candy și Haier.
Filtrul de scame și întreținerea
Scamele se strâng în filtru și, dacă nu îl cureți, uscarea se prelungește. Ghidul Bosch recomandă golirea sitei de la ușă după fiecare uscare, a filtrului inferior aproximativ la 20 de cicluri și a rezervorului de apă după fiecare ciclu, la modelele care au unul. Pornește o dată pe lună un program de curățare a tamburului. La LG, condensatorul se curăță singur la fiecare ciclu.
Greșeli frecvente la cumpărarea unei combine
Umpli tamburul la capacitatea de spălare și pornești uscarea. Rufele ies umede la mijloc și șifonate, iar timpul se dublează. Scoate jumătate din rufe înainte de uscare.
Alegi o combină pentru uscare zilnică. Pentru uscat des, un uscător separat cu pompă de căldură sau turnul LG consumă mult mai puțin. La condensare, factura crește vizibil în sezonul rece.
Uiți filtrul. Un filtru înfundat prelungește ciclul și poate duce la defecțiuni. Curăță-l după fiecare uscare sau cel mult după două.
Pui prosoape și haine delicate în același ciclu de uscare. Prosoapele ies ude, iar hainele delicate se pot scurta. Avertismentul apare și în părerile despre mașinile de spălat Hisense cu uscător: sortează rufele după grosime înainte de uscare.
Alegi doar după preț. Combinele Arctic cu uscător au păreri mult mai împărțite decât restul pieței, de aceea au rămas în afara topului. Și mărcile din top au plângeri, deci contează garanția extinsă.
Întrebări frecvente
Cât usucă o mașină de spălat cu uscător? De regulă jumătate până la două treimi din capacitatea de spălare. La modelele din top, capacitatea de uscare e între 5 și 10 kg, față de 8-12 kg la spălare.
Cât durează un ciclu de spălare cu uscare? Între circa 8 și peste 10 ore la programele Eco. Samsung WD90DG5G34BELE declară 8 ore și 40 de minute, iar Heinner HWDM-H10614A are un program Eco de peste 10 ore.
Merită o mașină cu uscător sau două aparate separate? Dacă ai loc pentru două aparate și usuci des, un uscător separat cu pompă de căldură usucă mai mult dintr-o dată și cu mult mai puțin curent. Combina merită când spațiul e limitat și usuci ocazional.
Ce înseamnă clasa E la spălare cu uscare? Eticheta UE din 2021 dă clase separate: una pentru spălare simplă și una pentru spălare cu uscare. La combinele cu condensare, a doua e de obicei D sau E, pentru că uscarea consumă mult mai mult decât spălarea.
Cum curăț filtrul de scame? Îl scoți, îl speli cu apă călduță, îl lași să se usuce și îl pui la loc. La combinele cu rezervor de condens, îl golești după fiecare ciclu de uscare.
Concluzie și verdict
Pentru majoritatea locuințelor mici, Samsung WD90DG5G34BELE este cea mai bună alegere: 9 kg la spălare, 5 kg la uscare, doar 48 cm adâncime și Wi-Fi. Dacă usuci des și ai loc pe înălțime, LG WT1210WWF e singura variantă din top cu consum mic la uscare, dar e și cea mai scumpă.
Pentru buget, Candy BWR 485SBL6-S e cea mai ieftină combină cu inverter și Wi-Fi, iar Heinner HWDM-H10614A aduce 10 kg la spălare fără prețul premium. Beko B5DFT510442M merită doar dacă înregistrezi garanția, iar Haier HWD80-B14959S8U1S e cea mai economă combină cu condensare, dar cere verificarea nișei. Prețurile se schimbă des în campanii, așa că verifică prețul actual la Samsung WD90DG5G34BELE înainte să alegi.

Samsung WD90DG5G34BELE
9 kg la spălare, 5 kg la uscare și doar 48 cm adâncime, cu Wi-Fi și motor inverter. Cel mai echilibrat 2 în 1 pentru un apartament.

LG WT1210WWF WashTower
Pompă de căldură și 10 kg la uscare, dar în două unități suprapuse, înalte de 1,65 m. Singura din top cu consum mic la uscare, din segmentul premium.

Beko B5DFT510442M
10 kg la spălare și 6 kg la uscare, cu aplicație HomeWhiz. Păreri împărțite la fiabilitate, deci merită doar cu garanția înregistrată.

Candy BWR 485SBL6-S
8 kg la spălare și 5 kg la uscare, cu Wi-Fi și motor inverter, la cel mai mic preț din top. Clasa E la spălare cu uscare.

Heinner HWDM-H10614A
10 kg la spălare și 6 kg la uscare, motor inverter, în segmentul de buget. Adâncime de 61 cm și program Eco de peste 10 ore.

Haier HWD80-B14959S8U1S
8 kg la spălare, 5 kg la uscare, motor Direct Motion și cel mai mic consum la uscare dintre combinele cu condensare din top.
SURSE: CHOICE, washer-dryer combos, Bosch România, ghid de cumpărare uscător de rufe, LG, WashTower WT1210WWF, Samsung România, WD90DG5G34BELE, Haier Europe, HWD80-B14959S8U1S

