Heinner HWM-HMN7012IVSMA păreri: cea mai ieftină slim cu inverter, review 2026

Andrei I.12 octombrie 202614 min citire
Heinner HWM-HMN7012IVSMA păreri: cea mai ieftină slim cu inverter, review 2026

VERDICT RAPID

Bun
7.7
Heinner HWM-HMN7012IVSMA este cea mai ieftină cale spre un slim cu inverter și clasa A, cu un compromis clar: 1200 rpm și un model prea nou ca să aibă istoric.
7.8
Capacitate și spațiu
7.4
Performanță la spălare
9
Raport preț-calitate
7.2
Zgomot și vibrații
7
Fiabilitate și garanție

✓ PRO

  • Circa 1.150 de lei pentru un slim de 7 kg cu motor inverter și clasa A: cu aproximativ 350 de lei mai puțin decât Heinner HWM-H7014IVSMC+++ și cu 250 de lei mai puțin decât Candy GD 27SSB7-S
  • 46,5 cm adâncime, deci încape în nișele în care un model standard de 7-8 kg nu are loc, iar consumul este de 44 kWh la 100 de spălări (clasa A), adică în jur de 126 de lei curent pe an
  • Abur Allergy Care și Baby Care, program rapid de 15 minute, rufe adăugate după pornire și 15 programe, într-un aparat din gama de intrare

✗ CONTRA

  • Centrifugare maximă de 1200 rpm, față de 1400 rpm la Heinner H7014 și la M814: rufele ies mai umede și se usucă mai încet
  • Modelul e nou: nu are încă evaluări numeroase și nu există un istoric de fiabilitate pe termen lung
  • Garanția diferă între magazine (36 de luni la producător, 24 de luni la unii retaileri), iar modelul nu are protecție Aquastop

Specificații Cheie

Capacitate 7 kg, centrifugare maximă 1200 rpm, încărcare frontală
Dimensiuni 59,5 x 46,5 x 84,5 cm, hublou cu deschidere spre stânga
Clasa energetică A, 44 kWh la 100 de spălări
Zgomot la stoarcere 74 dB (alte surse indică 76 dB)
Motor inverter, cuvă din oțel inoxidabil, abur Allergy Care și Baby Care
15 programe, Quick 15', Eco 40-60 de circa 3 h 28 min, final întârziat, blocare acces copii

CUMPĂRĂ DACĂ

  • →Ai o nișă de 47-50 cm și vrei un slim de 7 kg cu inverter la cel mai mic preț posibil
  • →Speli în principal haine de zi cu zi și lenjerie, iar rufele nu trebuie să iasă aproape uscate din stoarcere
  • →Vrei clasa A și abur fără să ajungi la 1.400-1.600 de lei

NU CUMPĂRA DACĂ

  • →Vrei 1400 rpm și rufe bine stoarse: Heinner HWM-H7014IVSMC+++ sau M814IVSMNA+++ sunt alegerile potrivite
  • →Contează un istoric lung de păreri și o reputație verificată de sute de cumpărători
  • →Familia are 4 sau 5 persoane și speli pilote și jachete groase: ai nevoie de 8-10 kg

Galerie Foto

4 imagini în galerie

  • Prețul orientativ în octombrie 2026 este de 1.149,99 lei, adică circa 164 de lei pe kilogram, cel mai mic din categoria slim cu motor inverter; alți vânzători cer 1.300-1.330 de lei.
  • Are 7 kg, doar 46,5 cm adâncime, motor inverter, clasa A și 44 kWh la 100 de spălări, adică în jur de 126 de lei curent pe an.
  • Față de Heinner H7014IVSMC+++ economisești circa 350 de lei și un consum mai mic, dar pierzi 200 rpm (1200 față de 1400).
  • Minusuri: stoarcere de 1200 rpm, model fără istoric de păreri, garanție de 24 sau 36 de luni în funcție de magazin.
  • Recomandat pentru băi și bucătării înguste, cu buget strâns și rufe de zi cu zi, nu pentru familii mari.

Heinner HWM-HMN7012IVSMA este mașina de spălat slim la care ajungi când bugetul e prima condiție și nișa e cea de-a doua. Pune 7 kg, motor inverter și clasa energetică A într-o carcasă de 46,5 cm adâncime, la un preț care trece rar de 1.200 de lei.

Nu este cea mai puternică la stoarcere și nici cea mai verificată de cumpărători. Este însă cel mai ieftin slim cu inverter pe care îl poți alege fără să mergi pe o marcă necunoscută.

Mai jos găsești costul real pe cinci ani, ce sacrifici față de varianta mai scumpă, pentru cine are sens și unde sunt zonele neclare.

Prețul și costul total

În octombrie 2026, Heinner HWM-HMN7012IVSMA costă orientativ 1.149,99 lei, cu taxa DEEE de 50 de lei inclusă. Alți retaileri o listează la 1.300-1.330 de lei, deci diferențele între magazine sunt mari și merită comparat prețul înainte de comandă.

Împărțit la 7 kg, rezultă circa 164 de lei pe kilogram de rufe. Heinner HWM-H7014IVSMC+++ ajunge la circa 214 lei pe kilogram, iar Candy GD 27SSB7-S la aproximativ 200 de lei.

Montajul se plătește separat, iar instalarea oferită de magazine pornește de la circa 260 de lei. Pe cinci ani, costul total orientativ arată așa:

ElementHeinner HMN7012IVSMAHeinner H7014IVSMC+++
Mașina1.149,99 lei1.499,99 lei
Montajcirca 260 leicirca 260 lei
Curent, 5 ani (220 de spălări pe an, 1,30 lei/kWh)circa 630 leicirca 845 lei
Total fără apă și detergentcirca 2.040 leicirca 2.605 lei

Diferența reală pe cinci ani este de circa 565 de lei: 350 de lei din preț și aproximativ 215 lei din curent. Calculul pornește de la consumul declarat pentru ciclul de referință. Consumul real depinde de program, temperatură și încărcare.

Design și dimensiuni: 46,5 cm adâncime

Designul este de gamă de intrare, dar curat: carcasă albă, hublou cu cadru negru, mâner încastrat pentru sertar și un selector rotativ cu programele scrise în jur. Nu are ecran. Informațiile apar pe un panou cu indicatori luminoși pentru temperatură, turație, final întârziat, prespălare, blocarea ușii și sfârșit de ciclu.

Dimensiunile sunt 59,5 x 46,5 x 84,5 cm, deci intră sub un blat standard de 85-90 cm. Un model standard de 7 kg are de regulă 55-60 cm adâncime, deci câștigi 9-13 cm, suficient pentru o baie îngustă sau o nișă de bucătărie.

Hubloul se deschide spre stânga. Dacă mașina stă lângă un perete pe partea aceea, verifică dacă ușa se deschide complet. Mai lasă câțiva centimetri în spate pentru furtunuri, pentru că adâncimea declarată nu include racordurile.

Cuva este din oțel inoxidabil, iar panoul de comandă este mecanic, cu selector și cinci butoane tactile: temperatură, centrifugare, final întârziat, prespălare și start/pauză. O fișă de magazin menționează lipsa Aquastop, deci furtunul de alimentare merită verificat din când în când.

Specificații: ce spune producătorul și ce înseamnă pentru tine

Tabelul pune cifrele oficiale lângă ce înseamnă ele în folosirea de zi cu zi.

SpecificațieCe spune producătorulCe înseamnă în realitate
Capacitate7 kg, încărcare frontalăPotrivit pentru 2-3 persoane; la programele rapide și delicate încărcarea maximă e mai mică
Centrifugare1200 rpm, reglabilă la 600, 800, 1000 sau 1200Stoarcere decentă, dar sub cea de 1400 rpm a rivalelor Heinner
Consum energeticClasa A, 44 kWh la 100 de spălări0,44 kWh pe ciclu, circa 97 kWh pe an la 220 de cicluri
Zgomot la stoarcere74 dB (o sursă indică 76 dB)Se aude la stoarcere, dar nu mai tare decât la H7014
Program Eco 40-60Circa 3 h 28 minLung, gândit pentru economie, nu pentru rufe urgente
MotorInverterFără perii, în general mai silențios și mai durabil decât un motor clasic
CuvăOțel inoxidabilRezistentă la coroziune pe termen lung
Programe15, inclusiv Quick 15'Allergy Care, Baby Care, Sportswear, Down, Silk/Delicates, 20 °C, Drum Clean, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Mix, Power 49', Rinse+Spin
FuncțiiPrespălare, clătire suplimentară, final întârziat, adăugare de rufeAcoperă ce folosește o gospodărie obișnuită
SiguranțăBlocare acces copiiUtil dacă ai copii mici care apasă butoanele

Fișa producătorului nu publică consumul de apă pe ciclu și nici volumul tamburului, deci nu le comparăm cu rivalele.

Ce sacrifici față de Heinner H7014IVSMC+++

Întrebarea logică la un preț de sub 1.200 de lei este ce lipsește față de Heinner HWM-H7014IVSMC+++, slim-ul de 7 kg cu 1400 rpm, care costă în jur de 1.500 de lei. Cifrele arată că diferențele sunt puține, dar reale.

CriteriuHMN7012IVSMAH7014IVSMC+++
Capacitate7 kg7 kg
Adâncime46,5 cm46,5 cm
Centrifugare1200 rpm1400 rpm
Consumclasa A, 44 kWh la 100 de spălăriclasa C, 59 kWh la 100 de spălări
Zgomot la stoarcere74 dB76 dB
Preț orientativ1.149,99 lei1.499,99 lei

Singurul punct în care pierzi este turația: 200 rpm în minus înseamnă rufe puțin mai umede la final, cu un timp de uscare mai lung pe uscător sau pe sfoară. În rest, ai un consum mai mic (15 kWh la 100 de spălări, adică circa 43 de lei pe an) și o stoarcere cu 2 dB mai discretă pe hârtie.

Cealaltă diferență este reputația: H7014 face parte dintr-o serie cu sute de evaluări, în timp ce HMN7012IVSMA este un model nou și nu are încă un istoric comparabil. Dacă vrei 1400 rpm, mergi pe H7014. Dacă stoarcerea de 1200 rpm îți ajunge, economisești 350 de lei din prima zi.

Cum spală: abur, program rapid și programe utile

Programul rapid de 15 minute are rost doar pentru rufe puțin purtate: un tricou, o cămașă, câteva șosete. La rufe murdare nu înlocuiește un ciclu clasic la 40 °C.

Programele Allergy Care și Baby Care folosesc aburul pentru rufele copiilor și pentru pielea sensibilă. Ajută la reducerea alergenilor din țesături, dar nu înlocuiesc o spălare la 60-90 °C pentru lenjeria foarte murdară.

Programul Drum Clean curăță cuva la temperatură ridicată. Rulează-l o dată pe lună, mai ales dacă speli des la 20-30 °C, ca să nu apară mirosuri la garnitură.

Funcția de adăugare a rufelor îți permite să deschizi hubloul după pornire și să pui o șosetă uitată, ceva ce modelele foarte ieftine nu oferă. Ține un prosop la îndemână pentru picăturile de pe garnitură.

Finalul întârziat se reglează în trepte de 3, 6, 9 și 12 ore, deci poți programa mașina seara pentru dimineață. Programul Eco 40-60 durează circa 3 h 28 min, așa că se potrivește cu pornirea programată.

Zgomot și vibrații

Zgomotul la stoarcere declarat în majoritatea fișelor tehnice este de 74 dB. Unele comparatoare de prețuri trec 76 dB, iar cifra exactă apare pe eticheta energetică a aparatului. O variantă apropiată din gamă, vândută cu cod HME, are 74 dB și la spălare, și la stoarcere.

Motorul inverter ține zgomotul de spălare jos, iar stoarcerea rămâne momentul în care aparatul se aude cel mai tare. Turația maximă mai mică solicită ceva mai puțin cuva și suspensia la stoarcere, un avantaj discret al acestei versiuni.

Pentru o baie cu ușa închisă, nivelul este acceptabil. Într-o garsonieră cu bucătăria deschisă, stoarcerea se va auzi, ca la orice mașină.

Aparatul vibrează mai puțin dacă este nivelat corect, dacă ai scos șuruburile de transport și dacă rufele sunt distribuite uniform.

Greșeli frecvente la instalare și folosire

La mașinile slim, câteva greșeli reduc mult confortul. Iată ce merită verificat de la început:

  • Scoate șuruburile de transport din spate înainte de prima spălare. Dacă le uiți, mașina vibrează și face zgomote puternice.
  • Nivelează din picioare cu o nivelă de apă, pe o pardoseală rigidă.
  • Nu depăși 7 kg de rufe uscate și respectă limitele programelor rapide și delicate.
  • Amestecă haine mari și mici, ca să nu se strângă într-o singură parte a cuvei, pentru că o cuvă îngustă se dezechilibrează mai ușor.
  • Verifică furtunul de alimentare periodic, având în vedere că nu are Aquastop.
  • Curăță filtrul de pompă o dată la două-trei luni, ca să eviți blocarea scurgerii.

Consum de energie și cost anual

Consumul declarat este de 44 kWh la 100 de spălări, clasa A. La 220 de spălări pe an și 1,30 lei/kWh, curentul costă aproximativ 126 de lei anual.

Pentru comparație, Candy GD 27SSB7-S (38 kWh la 100 de spălări) ajunge la circa 109 lei pe an, deci cu 17 lei mai puțin. Heinner H7014 (59 kWh) costă circa 169 de lei, adică cu 43 de lei mai mult decât acest model.

Diferențele de curent între aceste slim-uri sunt mici. Ce decide alegerea este prețul de achiziție și turația, nu factura anuală.

Rufele puțin murdare se pot spăla la 20 °C sau în programul rapid, ceea ce reduce consumul real față de Eco 40-60.

Fiabilitate, garanție și service

Pe pagina oficială Heinner, modelul apare cu 36 de luni garanție, cu 12 luni peste garanția legală de conformitate. Unii retaileri anunță însă doar 24 de luni, așa că verifică termenii la finalul comenzii.

Modelul este nou, iar istoricul de fiabilitate pe termen lung nu există încă. Punctele slabe tipice la mașinile ieftine sunt etanșarea rulmentului, sertarul din plastic și garnitura ușii, deci merită să urmărești aparatul în primul an de garanție.

Dacă ușa nu se deschide după spălare, cauza cea mai des întâlnită este filtrul de pompă înfundat sau apa rămasă în cuvă. Scoate filtrul din partea de jos și curăță-l.

Mai multe despre garanție și problemele frecvente ale mărcii găsești în pagina noastră despre mașinile de spălat Heinner.

Heinner HMN7012IVSMA vs. Candy GD 27SSB7-S și M814IVSMNA+++

Cele două rivale directe sunt Candy GD 27SSB7-S, tot de 7 kg, și Heinner HWM-M814IVSMNA+++, slim-ul de 8 kg din aceeași familie.

CriteriuHeinner HMN7012IVSMACandy GD 27SSB7-SHeinner M814IVSMNA+++
Capacitate7 kg7 kg8 kg
Centrifugare1200 rpm1200 rpm1400 rpm
Consum44 kWh la 100 de spălări (A)38 kWh la 100 de spălări (A)47,2 kWh la 100 de spălări (A)
Zgomot la stoarcere74 dB72 dB72 dB
Preț orientativ1.149,99 lei1.399,90 lei1.549,99 lei
Preț pe kgcirca 164 leicirca 200 leicirca 194 lei

Față de Candy, același 7 kg și aceeași turație costă cu 250 de lei mai puțin la Heinner. Candy consumă ceva mai puțin și are 2 dB în minus la stoarcere, dar diferența de preț de 250 de lei acoperă peste 14 ani de diferență de curent.

Față de M814, plătești cu 400 de lei mai puțin, dar renunți la un kilogram și la 200 rpm. Dacă ai nișa de 48 cm, M814 oferă mai mult. Dacă bugetul e limita, HMN7012IVSMA e alegerea rațională.

Heinner HMN7012IVSMA vs. Samsung ultra-slim

Dacă nișa ta are doar 40-45 cm, singura opțiune serioasă este Samsung WW60A3120WE, cu 40 cm adâncime, dar 6 kg, 55 kWh la 100 de spălări și un preț de circa 1.600 de lei.

CriteriuHeinner HMN7012IVSMASamsung WW60A3120WE
Capacitate7 kg6 kg
Adâncime46,5 cm40 cm
Consum44 kWh la 100 de spălări55 kWh la 100 de spălări
Zgomot la stoarcere74 dB74 dB
Preț orientativ1.149,99 lei1.599,99 lei
Preț pe kgcirca 164 leicirca 267 lei

Samsung câștigă doar la adâncime, cu 6,5 cm mai puțin. În rest, Heinner are un kilogram în plus, consum mai mic și un preț cu circa 450 de lei mai mic. Samsung are sens doar dacă nișa te obligă. Pentru o vedere de ansamblu a categoriei, vezi și ghidul nostru cea mai bună mașină de spălat rufe.

Păreri utilizatori Heinner HWM-HMN7012IVSMA

Modelul este nou și are încă puține evaluări, deci imaginea de ansamblu se conturează din experiența cumpărătorilor modelelor Heinner apropiate. Aceste păreri trebuie citite ca orientare, nu ca verdict pentru acest model exact.


Păreri pozitive

Spălare bună la preț mic: Cumpărătorii gamelor Heinner slim spun, în general, că spală corect și că funcțiile sunt suficiente pentru o gospodărie obișnuită.

Liniște la spălare: Motorul inverter este lăudat pentru funcționarea discretă, mai ales în afara stoarcerii.

Spațiu economisit: Mulți apreciază că încape în baie sau bucătărie fără să sacrifice capacitatea.

Păreri negative

Materiale de gamă accesibilă: Cumpărătorii unor modele Heinner apropiate se plâng de sertar din plastic subțire, ușă cu joc și garnitură care se mișcă.

Timp afișat inexact: Mai mulți utilizatori ai gamei notează că timpul rămas diferă de durata reală a programului.

Fiabilitate pe termen lung: Apar și cazuri izolate de reparații în primul an, la alte modele din gamă, ceea ce arată că detaliile de calitate variază de la un exemplar la altul.

Verdictul rapid: PRO și CONTRA

Pe scurt, asta rămâne după ce pui cifrele cap la cap.

Puncte PRO

  • Cel mai mic preț pentru un slim cu inverter: circa 1.150 de lei, adică 164 de lei pe kilogram, cu 350 de lei mai puțin decât H7014.
  • Eficiență bună: clasa A și 44 kWh la 100 de spălări, în jur de 126 de lei curent pe an.
  • Dotări complete la preț mic: abur, 15 programe, adăugare de rufe, final întârziat și 46,5 cm adâncime.

Puncte CONTRA

  • Centrifugare de 1200 rpm: rufele ies mai umede decât la modelele de 1400 rpm.
  • Model nou: fără istoric de păreri și fără date publice despre durabilitate.
  • Detalii neclare: zgomot declarat diferit între surse, garanție de 24 sau 36 de luni și lipsa Aquastop.

Merită Heinner HWM-HMN7012IVSMA?

Da, dacă ai o nișă de 47-50 cm, un buget sub 1.200 de lei și rufe obișnuite, de zi cu zi. Este cel mai ieftin slim cu inverter și clasa A pe care îl poți cumpăra fără să te aventurezi pe o marcă fără suport local.

Nu merită dacă vrei 1400 rpm: acolo Heinner HWM-H7014IVSMC+++ sau HWM-M814IVSMNA+++ de 8 kg sunt alegeri mai bune, cu 350-400 de lei mai mult. Nu merită nici pentru o familie de patru persoane care spală pilote și jachete groase, unde ai nevoie de 9-10 kg și de o nișă de 60 cm.

Notă: 7,7/10. Câștigă la preț și la raportul dotări-preț, dar pierde puncte la turație, la lipsa istoricului de păreri și la garanția neunitară.

Înainte să comanzi, verifică termenii de garanție la magazin și măsoară nișa cu hubloul deschis, nu doar corpul mașinii.

Vezi prețul actual pe eMAG pentru Heinner HWM-HMN7012IVSMA (preț orientativ în octombrie 2026, poate varia).

SURSE: Heinner România, HWM-HMN7012IVSMA, Compari.ro, Heinner HWM-HMN7012IVSMA, ForIT, fișă și preț HWM-HMN7012IVSMA, Selgros, fișă Heinner HWM-HME7012IVSMA+++, Heinner BM, HWM-HMN7012IVSMA

Andrei I.
Scris de

Andrei I.

Salut! Eu sunt Andrei și sunt pasionat de tot ce înseamnă tehnologie. Prin participarea la proiectul TOTREDUS vreua să îți prezint cele mai recente și inovatoare dispozitive tehnologice care îți pot îmbogăți experiența de zi cu zi.

Distribuie acest articol

Ajută-ți prietenii să descopere conținut de calitate

Distribuirea articolelor ne ajută să creștem comunitatea TotRedus 💜