Păreri centrale Motan: Condens Plus 100, Green, Sigma, 24 vs 35 kW, cu sau fără condensare, service și garanție

Unde să cumperi
VERDICT RAPID
Bun✓ PRO
- Preț mic pentru o centrală în condensare: Condens Plus 100 de 25 kW pornește de la aproximativ 4.100 lei, iar Green de 24 kW de la aproximativ 2.600 lei
- Garanție anunțată de până la 7 ani la Condens Plus 100 (5 ani plus 2 ani extra), cu punere în funcțiune gratuită pentru client
- Modulare 1:10, schimbător din oțel inoxidabil, ηs de 91% (clasa A) și debit de apă caldă de la 13,5 la 17 l/min la ΔT 30 °C
✗ CONTRA
- Pe forumuri se repetă erorile E04, E20 și E51, adesea legate de tensiunea din rețea și de sifonul de condens
- Condițiile de garanție sunt strânse: filtru antimagnetită și filtru mecanic pe retur obligatorii, punere în funcțiune doar prin service autorizat
- Experiențele cu service-ul sunt mixte, iar listările din magazine se contrazic la durata garanției și la greutate
Specificații Cheie
CUMPĂRĂ DACĂ
- →Vrei o centrală în condensare cât mai ieftină și ești dispus să pui în buget filtrele, montajul și autorizarea
- →Ai apartament sau casă de până la 200-250 mp și cauți un produs fabricat în România
- →Locuiești într-un oraș cu service autorizat Motan la îndemână
NU CUMPĂRA DACĂ
- →Vrei o centrală fără bătăi de cap, cu rețea de service foarte densă și reputație fără ezitări
- →Ai tensiune instabilă în rețea și nu vrei să mai cumperi un stabilizator
- →Ai nevoie de WiFi integrat în centrală
Galerie Foto
5 imagini în galerie
- Motan are trei familii: Condens Plus 100 (25, 29 și 35 kW, în condensare, modelul principal), Green sau Condens 050 (24 kW, în condensare, intrarea în gamă) și Sigma (24 și 31 kW, convenționale, fără condensare).
- Preț orientativ în octombrie 2026: 2.600-2.950 lei Green 24, 2.600-3.750 lei Sigma 24, 4.100-4.500 lei Condens Plus 25, 4.400-4.900 lei Condens Plus 29 și 5.200-5.500 lei Condens Plus 35. Variază între vânzători și după ce vine în pachet.
- 35 kW există doar în condensare (Condens Plus 100). Pentru apartament cu o baie, 24-25 kW ajunge; 29-35 kW are sens la casă mare sau mai multe băi.
- Garanția de 7 ani de la Condens Plus 100 vine cu condiții: punere în funcțiune de firmă autorizată, filtru antimagnetită și filtru mecanic pe retur. Green și Sigma au 3 ani.
- Minusul principal: erorile E04, E20 și E51 și experiențele inegale cu service-ul. Multe cazuri țin de tensiune, de sifonul de condens sau de instalația murdară, nu de aparat.
- Pentru cine e: cine vrea condensare ieftină și are un instalator serios. Cine vrea liniște deplină ar face bine să compare cu Ariston Clas One.
Motan e marca de centrale pe care o găsești în aproape orice listă de „cea mai ieftină centrală în condensare". Se fabrică în România, are o gamă simplă și o garanție care pe hârtie bate multe nume mai cunoscute. Întrebarea este ce primești la acest preț și ce plătești în afara lui.
Gama încurcă, pentru că aceeași centrală apare sub mai multe nume, iar Sigma nu e în condensare deloc. Mai jos sunt modelele, diferențele dintre 24 și 35 kW, regula europeană despre condensare, costul real cu montaj și autorizare, problemele care se repetă și garanția, cu toate condițiile ei.
Gama Motan: ce modele există și cum le deosebești
Motan vinde trei familii, iar denumirile din magazine se suprapun. Le iei pe rând:
- Condens Plus 100 (C38GC25V1, C38GC29V1, C38GC35V1) este modelul principal în condensare, în 25, 29 și 35 kW. Are panou frontal tactil cu ecran de 4,3 inchi, modulare 1:10 și anunță eficiență de până la 106%.
- Green 24 (C34GV24-P, fără kit de evacuare) și Condens 050 24 (C34GV24-PV2, cu kit) sunt, de fapt, aceeași familie de intrare în condensare, de 24 kW. Același aparat apare cu ambele nume, deci verifică codul, nu doar denumirea.
- Condens KPlus 25 este o treaptă intermediară, cu schimbător principal din oțel inoxidabil și hidrobloc din bronz, la aproximativ 3.550 lei în octombrie 2026.
- Sigma 24 și Sigma 31 sunt centrale convenționale, adică fără condensare, în variante cu tiraj forțat și cu tiraj natural (cod care se termină în MEC). Nu există Sigma de 35 kW.
Dacă ți se oferă „Motan 35 kW", e Condens Plus 100. Singurele modele convenționale rămân cele de 24 și 31 kW.
Specificații: Condens Plus 100, Green și Sigma
Cifrele de mai jos vin din fișele distribuitorilor și ale vânzătorilor oficiali. Nu toate paginile sunt de acord între ele, mai ales la greutate, așa că verifică fișa PDF a codului exact.
| Specificație | Green 24 | Condens Plus 100 25 kW | Condens Plus 100 29 kW | Condens Plus 100 35 kW | Sigma 24 |
|---|---|---|---|---|---|
| Condensare | Da | Da | Da | Da | Nu |
| Putere utilă 80/60 °C | ~24 kW | 25,6 kW | 28,3 kW | 32,8 kW | 24 kW |
| Putere la 50/30 °C | ~26,5 kW | 28,2 kW | 32,4 kW | 35,8 kW | nu se aplică |
| Randament | 97% / 104% | 97% / 106% | 97% / 106% | 97% / 106% | ~93% |
| Eficiență sezonieră ηs | clasa B la încălzire | 91% (clasa A) | 91% (clasa A) | 91% (clasa A) | clasa C la încălzire |
| Debit apă caldă | 12 l/min la ΔT 30 °C | 13,5 l/min | 15,7 l/min | 17 l/min | 11,5-12 l/min |
| Modulare | n/a în fișe | 1:10 | 1:10 | 1:10 | putere minimă 10 kW |
| Garanție anunțată | 3 ani | 5 ani + 2 extra | 5 ani + 2 extra | 5 ani + 2 extra | 3 ani |
La Green, clasa energetică de încălzire e B, nu A, iar clasa NOx este 3, față de 5 la Condens Plus 100. Diferența se simte în fișa tehnică mai mult decât în factura de gaz, dar arată că nu e același nivel de aparat.
La Sigma, puterea minimă de 10 kW spune cel mai mult: într-un apartament mic, centrala va porni și va opri frecvent. Condens Plus 100 coboară spre 3-3,5 kW.
Cifrele din fișă, citite corect
Unele cifre din listări trebuie citite cu rezerva potrivită:
| Specificație | Ce spune producătorul | Ce se întâmplă în realitate |
|---|---|---|
| Eficiență 106% | La regim 50/30 °C, raportat la puterea calorifică inferioară | O atingi doar cu retur sub aproximativ 55 °C; la calorifere vechi, cu tur la 70-80 °C, ești mai aproape de 97% |
| ηs 91% | Clasa A la încălzire | Valoare de laborator; contează curba de încălzire, termostatul și starea instalației |
| Garanție 7 ani | În titlul multor oferte | Variantă de promoție: 5 ani plus 2 ani extra, condiționată de punerea în funcțiune și de filtre |
| Debit 17 l/min (35 kW) | La ΔT 30 °C, fără restrictor | Utilizatorii se plâng uneori de așteptare la apa caldă; restrictorul de debit reduce valoarea reală |
| Greutate | 30-36 kg, după pagină | Paginile se contrazic; ia măsura din fișa oficială dacă nișa e strâmtă |
Condensare sau fără condensare: ce spune legea
Aici apare cea mai frecventă confuzie. Din 26 septembrie 2015, Regulamentul european 813/2013 cere ca boilerele pentru încălzire de până la 70 kW să aibă o eficiență sezonieră de cel puțin 86%. În practică, doar centralele în condensare ating această valoare.
Nu e o interdicție de a folosi o centrală veche. Regula vizează produsele puse pe piață, nu instalațiile existente, și nu se aplică retroactiv. Stocurile deja aflate în depozite puteau fi vândute și montate în continuare.
Excepția reală e pentru centralele de tip B1, adică cele cu tiraj natural, racordate la un coș de fum comun, în clădiri existente. Regulamentul permite 75% eficiență sezonieră pentru B1 de până la 10 kW și pentru B1 combinate (încălzire plus apă caldă) de până la 30 kW. Scopul e să nu blocheze înlocuirea centralelor din blocurile cu coș comun.
Versiunile Sigma cu tiraj forțat și clasă C la încălzire apar însă în continuare în magazine. Înainte să cumperi una, cere vânzătorului fișa ErP a codului exact și o confirmare scrisă că modelul poate fi montat la tine. Dacă nu ai un coș comun care te obligă la tiraj natural, condensarea e alegerea normală.
24 sau 35 kW: cum alegi puterea
Cifra din denumire se referă mai ales la prepararea apei calde. Pe încălzire, puterea utilă poate fi puțin mai mică (la Condens Plus 100 de 35 kW, 32,8 kW la regim 80/60 °C), iar o locuință bine izolată cere oricum mult mai puțin.
Vânzătorii Motan indică orientativ: Condens Plus 100 de 25 kW pentru maximum 200 mp și 2 băi, cea de 29 kW pentru maximum 250 mp, iar cea de 35 kW pentru maximum 300 mp. Sunt limite comerciale, nu calcule de necesar de căldură.
Regula practică:
- Apartament de 2-3 camere, o baie: 24-25 kW, fără discuție. Green 24 sau Condens Plus 100 de 25 kW.
- Casă de 100-150 mp sau două băi: 25-29 kW. Treci la 29 kW dacă vrei dușuri simultane și debit de peste 15 l/min.
- Casă mare, 200 mp și peste, sau cadă mare și mai multe băi: 35 kW, doar Condens Plus 100.
O centrală mai mare nu e „mai sigură". Puterea minimă rămâne în jur de 3-3,5 kW, deci modulează bine, dar prețul crește: aproximativ 4.100-4.500 lei la 25 kW, 4.400-4.900 lei la 29 kW și 5.200-5.500 lei la 35 kW. Diferența de 1.000 lei între 25 și 35 kW merită doar dacă apa caldă o cere.
Dacă ai nevoie de putere, vezi prețul actual la Motan Condens Plus 100 de 35 kW pe eMAG.
Cât costă un Motan: prețuri orientative, octombrie 2026
Prețurile de mai jos sunt intervale din magazinele de instalații, comparatoare și Dedeman. Variază între vânzători și în funcție de ce intră în pachet: kit de evacuare, filtru antimagnetită, termostat.
| Model | Preț orientativ (lei, cu TVA) | Ce contează |
|---|---|---|
| Green 24 / Condens 050 24 | 2.550-2.950 | Intrarea în condensare; la unele oferte kitul de evacuare e separat (aproximativ 130 lei) |
| Sigma 24 (fără condensare) | 2.600-3.750 | Convențională; interval foarte larg, după tiraj și kit |
| Sigma 31 (fără condensare) | 3.200-3.900 | Variante cu tiraj natural sau forțat |
| Condens KPlus 25 | aproximativ 3.550 | Nivel intermediar |
| Condens Plus 100 25 kW | 4.100-4.500 | Kit de evacuare inclus, filtru antimagnetită cadou; în pachet cu termostat inteligent, aproximativ 4.700 lei |
| Condens Plus 100 29 kW | 4.400-4.900 | Debit de apă caldă mai bun |
| Condens Plus 100 35 kW | 5.200-5.500 | Doar în condensare |
Se găsește la comparatoare, la magazine de instalații și la Dedeman, care are în gamă Green 24 fără kit de evacuare. Dacă vrei să vezi ofertele grupate, vezi prețurile actuale pentru Motan Condens Plus 100.
Cost total: centrala nu e tot
Dincolo de prețul aparatului, adaugi montaj, autorizare și, la Motan, două filtre care contează pentru garanție.
- Montaj (manoperă): 700-1.400 lei pentru o înlocuire simplă, mai mult la București și Cluj, conform ghidurilor de costuri din 2026 citate și în articolul despre Ariston Clas One.
- Punere în funcțiune (PIF): gratuită pentru client, o plătește producătorul, dar trebuie făcută de o firmă autorizată de Motan.
- Autorizare ISCIR: nu e inclusă în preț, costă în jur de 150-400 lei și se reînnoiește la 2 ani.
- Filtre: filtrul antimagnetită e cadou la multe oferte Condens Plus 100 (valoare de listă 182 lei), dar filtrul mecanic de pe retur e obligatoriu și el.
- Detector de gaz cu electrovalvă: 150-300 lei montat, dacă nu ai deja.
- Kit complet de instalare cu filtru anticalcar Dosamax: 399-558 lei, opțional.
Exemplu pentru o înlocuire simplă, Condens Plus 100 de 25 kW: aparat 4.100-4.500 lei, montaj 700-1.400 lei, autorizare 150-400 lei, detector 150-300 lei. Total orientativ 5.100-6.600 lei, fără costuri de adaptare a evacuării. Pentru Green 24, cu un aparat de 2.600-2.950 lei, totalul coboară spre 3.600-5.100 lei.
Cine pune în plus un filtru anticalcar și un termostat inteligent (un Salus iT500 costă 599 lei) trebuie să adune și aceste sume.
Cât consumă și ce câștigi față de o centrală fără condensare
Diferența față de Sigma se vede în eficiența sezonieră: 91% la Condens Plus 100, față de clasa C (75-82%) la o centrală convențională.
Presupunem un necesar de 10.000 kWh de căldură utilă pe an, valoare orientativă pentru un apartament mediu. La 91%, Condens Plus consumă aproximativ 11.000 kWh de gaz. O centrală convențională la 80% ar consuma aproximativ 12.500 kWh. Diferența e de 1.500 kWh pe an, adică aproximativ 150 lei la fiecare 0,10 lei/kWh din factura ta.
Pe hârtie, economia e modestă: câteva sute de lei pe an. Ea crește dacă instalația merge la temperaturi joase, caloriferele sunt largi sau încălzești în pardoseală.
Pentru primăvară și toamnă, o sursă complementară e aerul condiționat, vezi ghidul despre încălzirea iarna cu aer condiționat și cât consumă un aer condiționat.
Design, ecran și funcții
Condens Plus 100 e o cutie albă de aproximativ 750 x 400 x 345 mm, cu panou frontal tactil negru și ecran retroiluminat. Nu e un obiect de design, dar arată curat și are meniuri accesibile.
Printre funcții se numără ciclul automat de dezaerisire (aproximativ 450 de secunde, util la prima pornire, cu instalatorul de față), compensarea după temperatura exterioară (cu sondă opțională) și protecția la îngheț. Un magazin susține că placa electronică are protecție la variații de tensiune. Utilizatorii povestesc însă altceva (vezi mai jos).
Nu are WiFi integrat. Controlul de la distanță se face printr-un termostat smart vândut separat, de exemplu un Salus iT500 la 599 lei.
Componentele sunt, conform distribuitorilor, de proveniență europeană: pompă Grundfos de înaltă eficiență (unii utilizatori spun că au primit Wilo), armătură de gaz și ventilator din Italia, hidrobloc din bronz.
Probleme frecvente și coduri de eroare
Forumurile românești (Softpedia, centrala-termica.ro, 2pareri.ro) sunt pline de discuții despre Motan, dar trebuie citite cu o rezervă: oamenii cu probleme scriu mai des decât cei mulțumiți, iar multe postări sunt vechi sau privesc alte modele.
Codurile care revin la Condens Plus 100, conform manualului de utilizare și raportărilor:
| Cod | Ce înseamnă | Ce spun utilizatorii |
|---|---|---|
| E04 | Cablul afișajului sau o tastă blocată | Revine după PIF la unii; se rezolvă uneori prin scoaterea din priză sau înlocuirea afișajului |
| E06 | Placa s-a resetat de peste 75 de ori în 3 ore, de obicei din tensiune instabilă | Apare după E04 repetat |
| E10 | Presiune în afara intervalului 0,8-3,5 bar | Uneori un racord care pierde, alteori senzorul |
| E13 | Diferență prea mare între tur și retur | Aer în instalație, debit mic; la unii nu se resetează |
| E20 | Fără flacără după 3 încercări; manualul îl leagă și de nivelul de condens din sifon | Sifon blocat, alimentare cu gaz, uneori tensiune |
| E51 | Eroare de ventilator | Mai mulți utilizatori au rezolvat-o cu un stabilizator cu servomotor |
Multe din aceste erori țin de tensiune și de montaj, nu doar de aparat. Un stabilizator de tensiune cu servomotor apare ca recomandare în comentariile mai multor utilizatori, deși un magazin spune că placa are protecție proprie.
La familiile mai vechi (Sigma, MK Dens, KPlus) se repetă alte plângeri: apa caldă care nu atinge temperatura setată, un bâzâit de 7-10 secunde la trecerea pe apă caldă, cauzat de mizerie în vana cu 3 căi (curățare plătită, 200 lei, în afara garanției), și E20 la unele centrale pe GPL.
Sfatul moderatorilor de pe forum e consecvent: cheamă service-ul autorizat din rețeaua Motan și cere proces-verbal de intervenție semnat. Pentru erorile care țin de gaz sau de electric, nu improviza.
Service și garanție: ce trebuie să știi înainte să cumperi
Garanția e punctul forte din reclame și punctul slab în realitate, pentru că depinde de condiții.
- Durata: Green/Condens 050 și Sigma au 3 ani. La Condens Plus 100, ofertele anunță 7 ani; producătorul indică 5 ani plus 2 ani extragaranție în cadrul unui regulament de promoție. Unele magazine trec 5 ani, altele 3 ani + extra. Un client a primit un certificat cu 3 ani, iar magazinul a răspuns că cei 7 ani se activează la punerea în funcțiune.
- Punere în funcțiune: garanția începe după PIF făcut de o firmă autorizată de producător. PIF-ul e gratuit pentru client.
- Filtre: filtrul antimagnetită pe retur și filtrul mecanic sunt obligatorii; fără ele se pierde garanția comercială, conform condițiilor publicate de vânzătorii oficiali.
- Extra garanție: 190 lei pe an la Motan sau 305 lei pentru 2 ani la unii distribuitori.
- Revizia anuală: un cumpărător o amintește drept condiție, dar textul oficial de garanție nu o cere; manualul recomandă totuși verificarea filtrelor și curățarea periodică.
- Autorizarea ISCIR: nu intră în garanție și nu e inclusă în preț; se face la 2 ani.
Despre service, imaginea e mixtă. Un utilizator a scris de două ori la Motan și nu a primit răspuns aproximativ două săptămâni, cu 6 luni de garanție rămase. Altul spune că „băieții de la service sunt foarte drăguți", dar problema a rămas. Un tehnician care se prezintă ca atare susține că piesele Motan sunt ușor de găsit și mai ieftine decât la concurență. Experiența ține de firma autorizată din orașul tău, așa că întreabă din start cine face PIF și intervenții.
Păreri utilizatori Motan
Utilizatorii centralelor Motan au experiențe împărțite între economie la factură și frustrări cu erorile și service-ul.
Păreri pozitive
Preț mic pentru condensare: Cei care au ales Condens Plus 100 pentru garanția de 7 ani, prețul și modularea 1:10 spun că raportul calitate-preț e greu de bătut la acest buget.
Economie la gaz: Mai mulți utilizatori confirmă o scădere vizibilă a facturii față de o centrală veche, iar unul o compară favorabil cu o centrală Ariston de 35 kW.
Piese accesibile: Un instalator spune că piesele Motan se găsesc ușor și costă mai puțin decât la concurență.
Păreri negative
Erori și sensibilitate la tensiune: E04, E20 și E51 revin în multe povești, iar soluția frecventă e un stabilizator de tensiune.
Apă caldă și zgomot: Se plâng de apă caldă lentă (aproximativ 2 minute de așteptare la un caz), de bâzâit la trecerea pe apă caldă și de o pompă mai zgomotoasă la o variantă cu Wilo.
Service greu de contactat: Răspunsuri întârziate de la producător și intervenții care costă fără să rezolve problema la unii proprietari de modele mai vechi.
Verdictul rapid: PRO și CONTRA Motan
Ce îmi place (Puncte PRO)
- Preț mic pentru condensare: Green 24 pornește de la aproximativ 2.600 lei, iar Condens Plus 100 de 25 kW de la aproximativ 4.100 lei, sub multe nume mari.
- Garanție lungă pe hârtie: până la 7 ani la Condens Plus 100, cu PIF plătit de producător, față de 3-5 ani la alte mărci.
- Specificații bune la categorie: ηs de 91%, modulare 1:10, debit de 13,5-17 l/min și schimbător din oțel inoxidabil.
Ce mă dezamăgește (Puncte CONTRA)
- Erori și service inegal: E04, E20 și E51 sunt frecvente în raportări, iar contactul cu producătorul e descris ca lent.
- Condiții de garanție strânse: filtre obligatorii, PIF autorizat, informații contradictorii între magazine.
- Fără WiFi integrat și cu cifre care se contrazic în listări: greutate, durata garanției, chiar și clasa energetică între pagini.
Motan Condens Plus 100 vs. Ariston Clas One
Alege Motan dacă vrei cea mai mică sumă pentru condensare și garanție lungă. Mergi pe Ariston Clas One dacă pui preț pe numele cunoscut, pe piesele disponibile peste tot și pe WiFi-ul integrat.
În octombrie 2026, Clas One WiFi 24 kW în pachet cu termostat și garanție de 5 ani e în jur de 4.350 lei, iar Condens Plus 100 de 25 kW se găsește la 4.100-4.500 lei. Prețul e aproape același, deci decizia nu ține de lei, ci de condiții.
| Caracteristică | Motan Condens Plus 100 25 kW | Ariston Clas One WiFi 24 |
|---|---|---|
| Preț orientativ (oct. 2026) | 4.100-4.500 lei | ~4.350 lei (pachet) |
| Garanție anunțată | 5 ani + 2 extra, cu filtre obligatorii | 3 ani + 2 extensie în pachet |
| WiFi | Nu, doar prin termostat smart | Integrat în centrală |
| Fabricat | România | Italia |
| Service și piese | Rețea mai mică, reputație mixtă | Rețea largă |
Clas One are avantajul de a fi mai previzibilă, iar Motan e mai ieftină ca raport garanție-preț, cu condiția să respecți filtrele.
Motan vs. Viessmann Vitodens 050-W
Vitodens 050-W de 25 kW, cu WiFi, apare la aproximativ 4.740 lei la un vânzător și la aproximativ 5.900 lei la altul. La prețul mic e o concurentă directă pentru Condens Plus 100, dar nu pentru Green 24.
Green 24 costă cu aproximativ 1.800-2.100 lei mai puțin decât Vitodens 050-W și are clasă B la încălzire, nu A. E varianta pentru cine vrea doar condensare, nu și confort suplimentar. Dacă bugetul mic e prioritatea numărul unu, Green rămâne cea mai ieftină cale spre condensare, cu un nivel de dotare mai simplu.
Greșeli frecvente la cumpărare
Oamenii cad în aceleași capcane când cumpără un Motan:
- Compară numele, nu codul: Green 24 și Condens 050 24 sunt același aparat, iar Condens Plus 100 e altă gamă.
- Cumpără Sigma pentru „că e mai ieftină": fără condensare, cu putere minimă de 10 kW, cu cost mai mare la gaz.
- Uită filtrele: fără antimagnetită și filtru mecanic, se pierde garanția.
- Iau 35 kW „să fie": putere mare, preț mare și ciclare dacă locuința e mică.
- Nu verifică garanția în scris: cere certificatul și condițiile de la vânzător înainte de plată.
- Nu pun în buget autorizarea ISCIR și detectorul de gaz.
Întrebări frecvente
Motan are centrală fără condensare? Da, familia Sigma, în 24 și 31 kW, cu tiraj natural sau forțat. Peste 31 kW, Motan vinde doar centrale în condensare.
Care e diferența dintre Motan Green și Condens Plus 100? Green 24 e centrala de intrare, cu clasă B la încălzire și 3 ani garanție. Condens Plus 100 are ηs de 91%, clasă A, modulare 1:10 și ecran tactil.
Ce garanție are Motan? Trei ani la Green și Sigma, până la 7 ani la Condens Plus 100, în ofertele care includ extragaranția, cu punere în funcțiune autorizată și filtre pe retur.
Cât costă o centrală Motan de 24 kW cu montaj? Green 24 pornește de la aproximativ 2.600-2.950 lei, iar Condens Plus 100 de 25 kW de la 4.100-4.500 lei; cu montaj, autorizare și detector, adaugă 1.000-2.100 lei.
Cui i se potrivește Motan și cui nu
Motan e potrivită pentru cine vrea să schimbe o centrală veche cu una în condensare fără să cheltuiască mult, într-un apartament sau o casă de până la 200-250 mp, într-un oraș cu service autorizat și cu instalația curată.
Nu e prima alegere pentru cine are tensiune instabilă, instalație veche cu mult nămol sau nu are răbdare cu intervenții repetate. Pentru acești oameni, Ariston Clas One sau o alternativă cu rețea de service mai mare are mai mult sens, chiar dacă e puțin mai scumpă.
Verdict final Motan
Motan merită luat în calcul pentru prețul mic și garanția lungă, dar nu e centrala fără griji. Condens Plus 100 e cea mai echilibrată în gamă: specificații bune, trei puteri, filtru antimagnetită inclus la multe oferte. Green 24 rămâne alegerea pentru cine are un buget foarte strâns.
Costul real vine din ce nu scrie pe cutie: montaj, autorizare, filtre, un stabilizator dacă rețeaua o cere și un service autorizat care răspunde. Cine pune aceste lucruri în plan primește o centrală în condensare mult sub prețul concurenței.
Notă: 7,8/10. Preț și garanție bune, cu fiabilitate și service care depind de montaj și de orașul tău.
Dacă nu ești sigur între Motan și un Ariston, întrebarea utilă e care dintre cele două service-uri autorizate vine mai repede la tine acasă.
Vezi prețul actual pentru Motan Condens Plus 100 pe eMAG (preț orientativ, poate varia).
SURSE: Cazanecentrale.ro, Motan Condens Plus 100 25 kW, Cazanecentrale.ro, Condens Plus 100 29 kW, Cazanecentrale.ro, Condens Plus 100 35 kW, Cazanecentrale.ro, Motan Green 24 kW, Motan Shop, Condens 050 24 kW, Motan Shop, Condens Plus 100 25 kW, Manuale-utilizare.com, coduri de eroare Motan Condens Plus 100, Forum centrala-termica.ro, Centrale termice Motan, Forumul Softpedia, Centrale termice Motan, 2pareri.ro, cod eroare centrala Motan, EUR-Lex, Regulamentul (UE) nr. 813/2013, REHVA Journal, cerințe ecodesign pentru boilere, Compari.ro, centrale Motan, Dedeman, Motan Green 24


